Teleskopické prúty s navijakmi prežívajú v okruhu rybárov svoju renesanciu. Mnohým spôsobuje problém prenášanie, iný zas považujú za únavné rozoberanie výstroje, pri umiestnení dielov vedľa seba sa môže zlomiť šnúra. Carp Hunter Tele vznikol ako riešenie týchto trápení. Materiál Composite je zmesou kvalitného karbónu a najlepších sklených vlákien. Tak spája vlastnosti oboch prútov. Súčasne je ľahký a pružný, ale potrebne strnulý k náhodu a záseku. A ešte, čo je asi najväčšou výhodou Composite prútov, sú menej citlivé na poškodenia. Kým u prúta z karbónu úder ostrým predmetom spôsobuje jeho koniec, Composite prúty to zvládajú s oškreninami na povrchu materiálu. Delená rúčka prúta je dizajnová a pohodlná zároveň, v neposlednom rade slúži aj k zníženiu hmotnosti. Špongiový duplon zaručuje pohodlné držanie, zaručuje stabilitu držania aj v mokrých rukách. Nehovoriac o tom, že v zime drží naše ruky v príjemnom teple. Skrutkový, zo spodku upínací držiak navijaka stabilne drží k prútu pasujúci navijak. Z hľadiska dĺžky sa pohybuje nasledovne: 210-2000, 240-2000/3000, 270-3000/4000, 300-4000/5000. To sú samozrejme približné údaje, adekvátny výber závisí aj od hmotnosti navijaka. Ich veľkosť pri prenášaní je veľmi malá, keďže na rukovätnej časti nie je očko. Ak by sme tam očko umiestnili, tak by prvý dielec musel byť väčší, aby otáčanie navijaka neudieralo šnúru do očka. Malé rozmery sú dokonalé k plávanej pri brehu, alebo k prívlači pre začiatočníkov. Ale veľmi sa mu tešia aj detskí rybári, ktorí by si chceli vyskúšať lov s navijakom a radosť z chytania rýb. Dlhšie varianty disponujú vyššou vrhacou záťažou, preto pohodlne vystreľujú aj ťažšie košíky naťažko a ťažšie olová do vybranej vzdialenosti. Vhodné aj k plávanej v ťažšom teréne. Tip: Pri používaní klasického štipcového signalizátora štipec neaplikujme medzi očká! Záber bude omnoho citlivejší a skôr ho budeme cítiť vtedy, keď ho zavesíme pred štipec. Druhú stranu uviažme na vidličku, aby pri záseku mohol spadnúť zo šnúry a nerušil nás počas zdolávania.
Rozšírené prúty, pri ktorých pracujú minimálne 2/3. C akciové prúty sú tvrdšie od D akciových, aj tak dostatočne mäkké na to, aby popri zdolávaní účinne pohltili vznikajúce záťaže a minimalizovali hrozbu odtrhnutia háčika.
Na moderných prútoch možno čoraz častejšie vidieť pôvabnú a extravagantnú rukoväť, na ktorú z dôvodu ušetrenia hmotnosti aplikovali len nad držiakom a na konci prútu protišmykový poťah, ktorý zabezpečuje pohodlné držanie.
Na prút bol aplikovaný najčastejšie používaný skrutkový držiak navijaka. Jeho niekoľko desaťročí trvajúca obľúbenosť tkvie v jednoduchosti a spoľahlivej konštrukcii. Na pripevnenie navijaka slúžia dve umelohmotné časti, z ktorých jednu možno upevniť rozmernou maticou.
Tzv. SIC (silícium-karbid) očká boli od začiatku typické pre prúty najvyššej kategórie. V súčasnosti vývojom technológií sú používané v širšom okruhu. Vďaka nadpriemernej odolnosti voči opotrebovaniu a vyslovene malej hmotnosti sa stali jednými z obľúbených typov pre výrobcov prútov.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.